ул.Петровского,28 с. Гречено,

Петриковского р-на

Днепропетровской области   

тел.: +38 050 579 41 19    

        +38 068 524 51 63  

           galushkivka@i.ua

Музей Хреста на хуторі Галушківка

       Напередодні великого свята Покрова пресвятої Богородиці на козацькому хуторі Галушківка, який знаходиться неподалік від широко відомої Петриківки відкрився перший і доки що єдиний в Україні Музей Хреста.

       Завдяки багаторічним пошукам і підтримці багатьох небайдужих людей у численних вітринах Музею можна побачити більше 2000 хрестів і хрестиків, які представляють 15 областей України.

      Ідея створення подібного Музею почала народжуватися досить давно – ще коли розпочиналися дослідження старовинного козацького міста Самарь, на місці котрого пізніше збудували Богородицьку фортецю. Тоді серед перших знахідок було досить багато натільних хрестиків XVII–XVIII століть, які треба було визначити, датувати і пов’язати з тими чи іншими подіями на території пам’ятки. Літератури з цього питання було обмаль, приходилося спілкуватися з різного роду шукачами, а іноді – і купувати у них якісь речі. Так почала накопичуватися невелика колекція хрестиків.

      Пізніше, з 2010 року, разом з православною крамницею «Ангел Хранитель» та всесвітньо відомим православним ювеліром з Санкт-Петербургу Юрієм Федоровим, почав створюватися концепт виставок «Образ Хреста від давнини до сучасності». За три роки було здійснено три виставки в Дніпропетровські і п’ять – у Києві. І саме на першій Київській виставці один з найкращих фахівців із ставрографії (науки про хрести) пострадянського простору, – Світлана Гнутова з Центрального музею давньоруської культури і мистецтва імені Андрію Рубльова, – поділилася ідеями про створення саме такого Музею. Деякі з них і були втілені у новонародженому закладі на Дніпропетровщині.

 

      Зрозуміло, що шлях створення нашого Музею Хреста був непростим. Проте така ідея поступово почала знаходити підтримку у зовсім різних людей. Відомий меценат Борис Філатов і директор Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей Лідія Голубчик. Керівництво православної крамниці «Ангел Хранитель» і голова «Козацтва Придніпров’я» Володимир Сенюта. Засновник етноцентру «Козацький хутір Галушківка» Володимир Виборний і численні фахівці і науковці з Дніпропетровська і Києва, Москви і Санкт-Петербургу … Надзвичайно важливою була і є підтримка Церкви. І от пройшло трохи більше трьох років – і Музей народився.

 

      Що ж такого виняткового є у цьому Музеї? Бо тільки у Петриківському районі – не менше п’яти об’єктів які спеціалізуються на зеленому туризмі з ухилом у козацтво та українські традиції. В кожному з них – і смачна кухня, і ввічливі усміхнені господарі, і старовинні речі з традиційного побуту, і козацькі розваги, і багато чого іншого! Музей Хреста задумано і втілено як частину етнографічного музею «Козацького хутора Галушківка». Тобто усі представлені хрести і хрестики показують частину тогочасної української духовної культури, зв’язки між різними християнськими регіонами України і Росії. Люди можуть побачити хрестики православних і католиків з Дніпропетровщини і Полтавщини, Слобожанщини і Поділля, Прикарпаття і Північної України. Та передусім – це масові на ті часи речі, схожі на ті, які носили колись бабусі й дідусі відвідувачів. Якоюсь мірою цей Музей можна назвати музеєм загублених хрестиків, бо у знахідок колись перетиралися мотузочки, відламувалися вушка …

 

     Зрозуміло, що серед експонатів чимало родзинок. Більше двох десятків натільних хрестів запорозьких козаків та десятки виробів у стилі запорозької традиції. Багато хрестиків, які фахівці з Російського етнографічного музею визначили саме як українські. Унікальні хрести з кістки та кераміки. Хрестики, які і досі не можуть визначити сучасні науковці. Тільники, які ілюструють сторінки історії українських сіл різних регіонів та зв’язки між українською та російською православними традиціями. Дуже важко перерахувати всі ті цікавинки, які може побачити відвідувач. Проте найважливіше в експозиціях – науковий підхід. Експонати розділені територіально, хронологічно й типологічно. Оскільки створення музейної експозиції виявилося певним експромтом (відкриття Музею спочатку планувалося на весну 2014 р.), то зараз відвідувач побачить експериментальний варіант. Реекспозиція представлених комплексів відбудеться дійсно навесні, бо вже зараз існують думки про покращення та вдосконалення виставкових площ і способів компоновки. Тим більше, що вже виголошені певні поради українських і російських спеціалістів, і таких порад, як ми вважаємо, буде ще більше – на сьогодні досягнуті домовленості про приїзд до нашого Музею колективу Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей, фахівців з Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького, дослідників з Москви і Санкт-Петербургу…

    Окремою темою виступає невідома для нас у багатьох моментах християнська культура українського заходу. Хрести із згард (традиційних жіночих комплексів нагрудних оберегів з різного вигляду хрестів) і самі згарди, в яких є стародавній тризуб і солярна символіка. Точна копія дерев’яного хреста-свастики, яким колись священик благословляв своїх вірян, виготовлена сучасним народним майстром Іваном Чемерисом. Справжні дерев’яні ручні і напрестольні хрести межі XIX–XX століть і багато чого іншого …

    Дуже важко перерахувати всі принади новонародженого Музею. Бо серед його експонатів знайшлося достойне місце і знахідкам з греко-католицьких земель, і старовірським виробам. Тобто під одним старовинним дахом об’єдналися усі прояви християнської культури різних конфесій українських земель. Тому, незважаючи на те, що у культурній програмі в Галушківці дуже багато уваги приділяється розважальному напрямку, основний наголос робиться і на патріотичних моментах, і на науково-популярній тематиці. Тобто – традиційних культурних цінностях нашого народу.

     І сама місцевість дуже гарна. Ми бачимо частину справжнього зимівника чи хутора колишньої Протовчанської паланки, а навколишні осередки місцевого зеленого туризму тільки додають неповторного відчуття занурення у минуле!

Віктор Векленко,
засновник Музею Хреста